Rodzaje plecaków szkolnych

Rodzaje plecaków szkolnych

W tym artykule pomagamy w wyborze optymalnego plecaka szkolnego. Do wyboru mamy plecaki ze stelażem, plecaki bez stelaża, plecaki utwardzane oraz plecaki na kółkach. Prezentujemy zalety i wady każdego z rodzajów plecaka, ostateczny wybór pozostawiając rodzicom.

Plecaki szkolne ze stelażem

Plecy takie wykonane są najczęściej z gąbki obszytej materiałem, który swobodnie przepuszczają powietrze.  W takiej otulinie znajduje się aluminiowy stelaż plecaka, dzięki czemu jest on bardzo sztywny. Taki stelaż, pod warunkiem, że plecak wyposażony jest dodatkowo w odpowiednio regulowane szelki, gwarantuje wysoki komfort noszenia plecaka przez dziecko a jednocześnie równomierne rozłożenie ciężaru. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane przez lekarzy pediatrów i ortopedów dziecięcych.Profil aluminiowy jest zaprojektowany w taki sposób, aby to dziecko dopasowywało się do plecaka a nie na odwrót. Dziecko się wyprostowuje dostosowując plecy do stelaża i odciążając kręgosłup. Zmniejsza to znacząco ryzyko nieprawidłowej postawy i poprawia komfort noszenia.

Dobry plecak ze stelażem ma podwójną regulację szelek. Dolna służy do zaciągania szelek a górna do regulacji odległości plecaka od pleców. To rozwiązanie decyduje o właściwej (pionowej) postawie dziecka. 

Jak więc widać plecaki ze stelażem są ze wszech miar polecane dla naszych dzieci. Pewną ich wadą jest nieco większa waga niż w przypadku plecaków bez stelaża. Jest to jednak z nawiązką rekompensowane poprzez o wiele lepsze rozłożenie ciężaru na plecach dziecka. Drugą wadą jest niewątpliwie wyższa cena niż w przypadku plecaków bez stelaża, ale niestety wysoka jakość musi więcej kosztować.

Zdecydowanym liderem jeżeli chodzi o plecaki ze stelażem jest obecnie firma Topgal.

Plecaki na kółkach

Plecak na kółkach to po prostu plecak, który ma od spodu zamontowane kółka dzięki którym można plecak ciągnąć. Oprócz kółek plecak taki posiada rączkę do holowania. Zaletą plecaków na kółkach jest możliwość wyboru. W chwili kiedy dziecko musi przenieść plecak po schodach lub ominąć dużą przeszkodę, może założyć plecak w tradycyjny sposób czyli na szelkach.

Plecak na kółkach odciąża dziecko od ciężaru noszonego na plecach. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają niedobry zwyczaj nosić tradycyjny plecak na jednym ramieniu, co może prowadzić do asymetrii mięśniowej. Plecak na kółkach wydaje się więc dobrym rozwiązaniem dla uczniów, którzy muszą dźwigać bardzo dużą i ciężką zawartość. Należy jednak pamiętać, że czasami plecaki takie muszą być przenoszone po schodach przez dzieci, bądź mogą być trudne do ciągnięcia po nierównym chodniku. W tej sytuacji dziecko zawsze może wybrać drugą opcję, czyli schować rączkę i założyć plecak na plecy. 

 

Plecaki bez stelaża

Podstawową zaletą plecaków bez stelaża jest ich niska waga. Ortopedzi zalecają, żeby waga plecaka szkolnego wraz z zawartością nie przekraczała 10% wagi dziecka. W przypadku plecaków ze stelażem norma ta może być przekroczona, gdyż budowa plecaka wpływa na zachowanie właściwej postawy. W przypadku plecaków bez stelaża tej normy należy zdecydowanie przestrzegać. Plecaki bez stelaża będą więc dobrym rozwiązaniem, jeżeli Wasze dziecko nie musi nosić zbyt ciężkiej zawartości plecaka, na przykład większość książek jest przechowywana w szafce szkolnej, a plecak służy jedynie do noszenia zeszytów, niezbyt ciężkich książek oraz śniadaniówki i bidonu. Nawet jednak w takim przypadku należy zadbać, żeby tył plecaka był odpowiednio utwardzony, tak jak np w większości plecaków firmy Bambino / Majewski. W przypadku plecaków bez stelaża niewątpliwą zaletą jest także ich niższa cena.

Opublikowany 2015-04-07 Home, Porady dla rodziców 2367

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów