Jaki plecak dla starszaka?

Jaki plecak dla starszaka?

Wybór plecaka dla pierwszoklasisty jest względnie łatwy. Małe dzieci cieszy sam fakt posiadania plecaka lub tornistra nawet jeżeli nie miały one wpływu na wybór konkretnego modelu, a decyzję podejmowali sami rodzice. Z uczniami klas starszych jest już nieco trudniej. Posiadają już zwykle sprecyzowane preferencje odnośnie do przedmiotów, jakimi pragną się otaczać. Jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić to umiejętnie pokierować wyborem naszego dziecka. Odwiedzajmy więc tylko te sklepy lub witryny internetowe w ofercie których znajdują się plecaki pewnych i uznanych marek. Dobrze lub źle dobrany plecak zaważyć może przecież na bezpieczeństwie i zdrowiu naszego dziecka. Plecak ucznia pomieścić musi cały szkolny ekwipunek, a w tym: podręczniki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, buty na zmianę, a często także i elektronikę w postaci laptopa lub tabletu. Nie trzeba chyba przypominać, że waga takiego szkolnego zestawu może niebezpiecznie zbliżać się do przekroczenia dozwolonej normy wagowej. Dziecko w wieku szkolnym nie powinno nosić plecaka cięższego niż 10% do 15% jego wagi. Niestety, norma ta jest często dwu, a nawet trzykrotnie przekraczana, co nie pozostaje bez wpływu na młody wciąż kształtujący się kręgosłup. Po jakie plecaki sięgać by zmniejszać ryzyko przeciążenia? Czy warto zainwestować w plecak na kółkach?  

Waga i ergonomia plecaka  

Waga i ergonomia plecaka – te dwie cechy decydują tak naprawdę o tym czy powinniśmy inwestować w dany model. Plecak odpowiednio dobrany powinien być dopasowany do wzrostu i budowy ciała dziecka. Powinniśmy wybierać tylko te modele, które posiadają anatomicznie wyprofilowane plecy oraz usztywniony spod. Plecak powinien ściśle przylegać do pleców dziecka, dzięki czemu cały ciężar rozkładał się będzie równomiernie na całej ich powierzchni. Usztywnienie pleców przekłada się dodatkowo na zniwelowanie dyskomfortu, który może się pojawiać za sprawą wystających niekiedy krawędzi książek lub piórnika z wnętrza plecaka. Plecak (bez wyposażenia) powinien być możliwie jak najlżejszy. Rozmiar plecaka dobierajmy do wzrostu i wymiarów dziecka. Szerokość plecaka powinna odpowiadać szerokości pleców dziecka, natomiast jego długość powinna zawierać się między odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, a ramionami. Dla uczniów klas I-III wybierajmy plecaki, których waga nie przekracza 1000g, natomiast plecaki dla starszych dzieci oraz plecaki młodzieżowe nie powinny same w sobie ważyć więcej niż 2000g. Najlepiej sięgać po plecaki wykonane z wysokiej jakości poliestru, który jest nie tylko bardzo lekki, ale dodatkowo odporny na zniszczenia i zabrudzenia. Zwracajmy uwagę na szelki plecaka, powinny być szerokie na tyle, by nie wbijały się boleśnie w plecy oraz wykonane z miękkich, solidnych, lekko usztywnionych materiałów. Niektóre modele posiadają szelki z dodatkowym zapięciem na wysokości klatki piersiowej – podobne do zapięć, które stosuje się w plecakach sportowych. Producenci dziecięcych plecaków często korzystają z rozwiązań stosowanych w profesjonalnych plecakach sportowych, a niektórzy rodzice (nie bez dozy poczucia humoru) uważają, że plecak ucznia powinien być równie solidny jak plecak profesjonalnego alpinisty. Liderami w tym segmencie rynku są marki Topgal oraz Bagmaster.

Plecak na kółkach  

Dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej bardzo polecane są plecaki z opcją „walizki”, tzn. plecaki na kółkach. Ich ogromną zaletą jest całkowite odciążenie kręgosłupa i ramion, ze względu na to, że szkolnego ekwipunku nie trzeba nieść na sobie, a spokojnie wieźć po chodniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu kręgosłup naszego dziecka nie jest już obarczony takim ryzykiem jak w przypadku noszenia klasycznego zbytnio przepakowanego plecaka. Decydując się na zakup plecaka na kółkach powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności na trzy rzeczy – na jakość materiału z którego został wykonany, na kółka oraz na stelaż. Miesiące na które przypada rok szkolny (wrzesień-czerwiec) obarczone są ryzykiem częstych opadów deszczu, a nawet i śniegu. Plecak ciągnięty po mokrej nawierzchni może namoknąć, a wraz z plecakiem cała jego zawartość. Konieczne jest więc aby wykonany był z wysokiej jakości nieprzemakalnego materiału, najlepiej poliestru. Wówczas unikniemy nieprzewidzianych i nieprzyjemnych w skutkach zdarzeń.

Kolejnym elementem na który powinniśmy zwracać naszą uwagę są kółka, a konkretniej materiał z którego zostały wykonane. Jeśli chodzi o komfort użytkowania najlepiej sprawują się kółka wykonane z kauczuku, bowiem są one nie tylko wytrzymałe, ciche, ale pozytywnie wpływają na sterowność plecaka, nawet jeśli nawierzchnia pokryta jest warstwą śniegu. Tańsze plastikowe zamienniki bardzo szybko się zużywają, są głośne, a ich „pozytywny” wpływ na sterowność szkolnego bagażu pozostawia wiele do życzenia. I wreszcie stelaż. Najlepiej jeśli wykonany jest z możliwie najlżejszego materiału, czyli z aluminium.

Marką wiodącą na rynku plecaków z kółkami jest firma Patio. Oferowane modele są bardzo lekkie, jak na plecaki tego typu (pamiętajmy, że stelaż i kółka dodają trochę ciężaru!), ich waga mieści się w zakresie 2000g – 2400g, co jest bardzo dobrym wynikiem nawet gdy bierze się za porównanie klasyczne plecaki bez kółek. Plecaki te są bardzo pakowne, większość modeli posiada aż trzy komory przeznaczone do przechowywania szkolnych niezbędników – dużą, średnią i małą. Plecak na kółkach jest doskonałym wyborem dla starszaka dzięki swojej wielofunkcyjności. Może on spełniać nie tylko swoją podstawową funkcję, ale również służyć jako bagaż na krótkie wypady za miasto lub szkolne wycieczki.   

Opublikowany 2017-05-28 Home, Porady dla rodziców 3473

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów