Jak dobrać plecak do szkoły dla pierwszoklasisty?

Jak dobrać plecak do szkoły dla pierwszoklasisty?

Wybór pierwszego plecaka lub tornistra zawsze jest wielkim wydarzeniem zarówno dla przyszłego ucznia, jak i dla rodzica. O ile dla dziecka najważniejsze będą względy estetyczne (ulubiony bajkowy motyw, kolor, wzór), o tyle rodzic powinien kierować się zupełnie innymi kryteriami. Dobrze lub źle dobrany plecak może przecież zaważyć na bezpieczeństwie i zdrowiu, a w tym nawet na prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka. Wybór odpowiedniego modelu nie jest rzeczą łatwą, jak zwykło się wydawać. Na rynku występuje dziś bogaty asortyment plecaków i tornistrów, w różnych przedziałach cenowych, z myślą o najmłodszych, tym trudniej jest podjąć decyzję o wyborze tego jedynego i właściwego. Czym więc kierować się poszukując plecaka dla pierwszoklasisty? Na jakie elementy należy zwracać uwagę? Czy warto zainwestować pieniądze w droższy plecak?

Plecak czy tornister?

Po pierwsze, sprecyzujmy nasze oczekiwania względem modelu. Możemy wybierać między klasycznymi plecakami szkolnymi, a tornistrami. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Podstawową różnicą jest poziom usztywnienia. Tornistry są sztywne na całej swojej powierzchni, dzięki czemu sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy ciała (tj. prostowaniu się), a usztywniony dół/spód gwarantuje jego stabilność. Polecane są szczególnie dla uczniów początkowych klas podstawówki (0-3), zaczynających dopiero swoją przygodę z codziennym noszeniem bagażu szkolnego. Chociaż plecaki posiadające odpowiednio wyprofilowane i usztywnione plecy będą również doskonale spełniać funkcję stabilizacyjną dla kręgosłupa dziecka. Na korzyść plecaków przemawia ich waga, zwykle są odrobinę lżejsze od tornistrów, ale i tutaj zdarzają się wyjątki. Cechą która, w kontekście najmłodszych, zdecydowanie przeważa na korzyść tornistrów jest ich stabilność, miękka konstrukcja plecaka siłą rzeczy nie będzie w takim zakresie, jak tornister, chroniła pleców przed obciążeniem, czy uciskiem od ekwipunku znajdującego się wewnątrz.  

Jaki wybrać rozmiar?  

Rozmiar plecaka lub tornistra ma kluczowe znaczenie. Należy go dostosować do wzrostu, wagi i wymiarów dziecka. Nie należy kupować plecaka z myślą o całym cyklu nauczania w szkole podstawowej, licząc na to, że dziecko i tak prędzej, czy później „dorośnie” do jego gabarytów. Decydując się więc na zakup pierwszego plecaka, kupujmy go z myślą o pierwszych trzech, maksymalnie czterech latach. Tornister do pierwszej klasy powinien szerokością odpowiadać szerokości pleców dziecka, natomiast jego długość powinna odpowiadać długości pleców w odcinku od ramion do dolnej (lędźwiowej) części pleców. Warto zwracać uwagę na to, czy paski plecaka posiadają regulację szelek. Możemy wówczas na bieżąco minimalnie korygować wysokość plecaka w stosunku do wzrostu dziecka.  

Odpowiednia waga 

Ciężar plecaków zwykle budzi najwięcej kontrowersji wśród rodziców. Wedle wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, waga szkolnego bagażu z ekwipunkiem nie powinna przekraczać 10%-15% wagi dziecka, co oznacza, że dozwolony ciężar dla ucznia o wadze 30 kilogramów wynosi od 3 do 4,5 kilogramów. Szkolne niezbędniki, w tym podręczniki, zeszyty i przybory piśmiennicze, już same w sobie są ciężkie, a niestety jeszcze nie wszystkie szkoły zapewniają swoim uczniom dostęp do szafek lub innych miejsc, w których na co dzień mogliby przechowywać swoje szkolne wyposażenie. Dlatego tak ważny jest wybór plecaka lub tornistra, który nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia dla wciąż kształtującego się kręgosłupa. Wybierajmy więc tylko te modele, których waga nie przekracza 1200g (bez wyposażenia). Certyfikowane marki placaków dla pierwszklasistów, w tym: Bagmaster, Paso, St. Majewski, czy Topgal w swojej ofercie posiadają tornistry i plecaki, które nie tylko są wytrzymałe, ale przede wszystkim bardzo lekkie. Na całkowitą wagę tornistra lub plecaka składa się jednak przede wszystkim jego wyposażenie, dlatego starajmy się wybierać możliwie lekkie, praktyczne i wielofunkcyjne przybory, np. zeszyty w miękkiej, zamiast w twardej oprawie.  

Wnętrze plecaka lub tornistra

Organizacja wewnętrznej przestrzeni szkolnego plecaka jest również bardzo ważnym elementem. Należy zwracać uwagę na rozmieszczenie kieszeni i komór. Powinny być ułożone w taki sposób, aby umożliwiały równomierne rozłożenie ciężaru. Tornistry posiadają zwykle dużą ilość różnego rodzaju przegródek i schowków, co pomaga już od najmłodszych lat kształtować w dziecku zmysł organizacji własnych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby najcięższe przedmioty – książki, a w następnej kolejności zeszyty – umieszczać w tylnej części plecaka. Warto zwrócić uwagę na te modele plecaków, które posiadają schowek specjalnie przeznaczony do przechowywania żywności, zabezpieczony dodatkowym materiałem (np. termofolią). Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, chociażby przez wzgląd na to, że jedzenie zachowuje świeżość przez dłuższy czas.

Drogi czy tani?   

Plecaki renomowanych marek wykonane są zwykle z wysokiej jakości materiałów oddychających, które ułatwiają cyrkulację powietrza. Plecy dziecka nie będą więc narażone na spocenie lub przegrzanie, co jest ważne w ciepłych miesiącach roku, a już szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardzo łatwo nawet o drobne przeziębienie czy grypę. Wysoką jakość materiałów docenimy również w zakresie wodoodporności, zapewniającej ochronę wnętrza plecaka przez zamoczeniem. Zwracajmy ponadto uwagę, aby wybrany przez nas model plecaka posiadał elementy odblaskowe (front, boki, szelki). Te bowiem zapewnią bezpieczeństwo na drodze, tym bardziej, jeśli zakładamy, że prędzej czy później dziecko będzie do szkoły chodziło nie pod opieką, ale samodzielnie. Powierzchnia przeznaczona na odblaski w niektórych modelach plecaków i tornistrów dla 1 klasy sięga nawet 15% powierzchni. Wysoka jakość przekłada się na komfort i bezpieczeństwo, idzie zwykle w parze z wytrzymałością, ale również z wysoką ceną produktu. Miejmy to na uwadze podczas podejmowania decyzji o zakupie plecaka lub tornistra dla naszego dziecka, szczególnie jeśli zależy nam na pewnym produkcie, który posłuży mu przez wiele lat.

 

Opublikowany 2017-03-12 Home, Porady dla rodziców 5012

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów