Dlaczego warto zainwestować w plecak szkolny renomowanej marki?

Dlaczego warto zainwestować w plecak szkolny renomowanej marki?

Nadchodzący rok szkolny zwykle niesie ze sobą konieczność skompletowania szkolnej wyprawki. Nie licząc książek, zeszytów i podręczników to plecak jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego ucznia. Zwykle towarzyszy mu już od pierwszych dni nauki w szkole podstawowej, a później kolejno w gimnazjum, liceum, a czasem nawet i na studiach wyższych. Podejmując decyzję o zakupie pierwszego i kolejnego plecaka dla naszego dziecka warto wybrać taki model, który służył mu będzie przez długie lata. Wysoka jakość zwykle idzie w parze z wysoką ceną, choć i to nie zawsze jest regułą. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i marek plecaków, w bardzo różnych przedziałach cenowych, co powoduje, że wybór tego odpowiedniego jest bardzo trudny. Plecaki szkolne możemy dziś nabyć nawet w wielkopowierzchniowych marketach, jednak okres ich użytkowania może zakończyć się na kilku miesiącach. Jak uniknąć  takiej „plecakowej wpadki”? Czym powinniśmy się kierować podejmując decyzję o zakupie plecaka dla naszego dziecka? Na jakie elementy powinniśmy zwracać uwagę?

Jaki wybrać model szkolnego plecaka?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami naszego dziecka. Wybierać możemy między klasycznymi plecakami szkolnymi, a tornistrami. Jaka jest różnica między nimi? Zwykle uważa się, ze tornister jest wyborem idealnym dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Od plecaka różni się większym poziomem usztywnienia, dzięki czemu ułatwia dziecku zachowanie prawidłowej postawy. Tornister posiada zwykle więcej przegródek i dodatkowych komór aniżeli plecak, co pozwala już od najmłodszych lat kształtować u dziecka zmysł organizacji własnej przestrzeni. Plecak również wpływa na zachowanie prawidłowej postawy, jeśli posiada odpowiednio wyprofilowane plecy. Na korzyść plecaka przemawia fakt, że są one zwykle znacznie lżejsze od tornistrów. Kolejną alternatywą, wartą rozważenia, jest plecak na kółkach. Będzie odpowiedni dla ucznia, który zmuszony jest codziennie zabierać ze sobą dużą ilość szkolnego ekwipunku (podręczniki, zeszyty, artykuły piśmiennicze i inne). Ciężar plecaka ucznia szkoły podstawowej, zgodnie z wytycznymi MEN, nie powinien przekraczać 10%-15% jego wagi ciała, co oznacza, że dziecko o wadze 30 kilogramów nie powinno nosić plecaka o ciężarze przekraczającym 3–4,5 kilogramy. Uczniowie starszych klas często decydują się nosić do szkoły torbę zamiast plecaka. Nie trzeba chyba mówić jak katastrofalnie może się to skończyć dla młodego wciąż kształtującego kręgosłupa.

Na jakie elementy zwracać uwagę?

Bez względu na to czy decydujemy się na tornister, czy plecak każdy z nich powinien mieć wyprofilowane anatomicznie plecy i usztywniony spód, a co najważniejsze być dopasowany rozmiarem do wzrostu i wagi naszego dziecka. Dobrze dobrany plecak eliminuje ryzyko ewentualnych skrzywień kręgosłupa u najmłodszych i starszych dzieci. Wybierając tańsze modele plecaków nie zyskujemy pewności, że usztywnienie plecaka będzie wystarczające lub czy wystające elementy plecaka (rogi książek, zeszytów) nie będą boleśnie uwierały pleców, nie mówiąc już o ich odpowiedniej amortyzacji. Dobrze dobrany plecak powinien przylegać do pleców dziecka, aby cały ciężar rozkładał się na całej ich powierzchni. Warto sięgać po plecaki marek atestowanych – St. Majewski, Topgal, Bagmaster, Paso – które nie tylko posłużą przez wiele lat, ale będą bezpieczne dla naszych dzieci. Wysoka jakość idzie zwykle w parze z wysoką ceną, co nie powinno dziwić. Porządny i wytrzymały plecak jest przecież inwestycją na wiele lat, która z czasem zaprocentuje w postaci zdrowych pleców i nienagannej postawy. Pamiętajmy, że oszczędzając na kupnie plecaka, oszczędzamy na zdrowiu naszych dzieci. Kupno plecaka w przysłowiowym supermarkecie może w przyszłości zakończyć się katastrofalnie.

Jaki wybrać rozmiar?

Kolejnym elementem na jaki należy zwracać uwagę jest wielkość plecaka szkolnego. Powinniśmy ją dostosować do wzrostu i wagi naszego dziecka. Idealnie dopasowany plecak powinien odpowiadać szerokością i długością do wymiarów jego użytkownika, a zatem szerokość winna odpowiadać szerokości pleców dziecka, natomiast długość winna odpowiadać długości pleców między odcinkiem lędźwiowym (dolna część kręgosłupa), a ramionami. Jeśli dokonywać będziemy zakupów przez Internet upewnijmy się, czy wymiary plecaka dokładnie odpowiadają wymiarom pleców dziecka, zwróćmy również uwagę czy zakupiony towar podlega ewentualnej wymianie. Nie ulegajmy pokusie kupna zbyt dużego plecaka z myślą o całym cyklu kształcenia w szkole podstawowej. Rozmiar plecaka dla ucznia klas 0-3 powinien być znacznie mniejszy i lżejszy, aniżeli dla uczniów klas starszych – ostatnie lata szkoły podstawowej, gimnazjum. Jeśli staniemy przed wyborem dwóch plecaków, z których obydwa będą odpowiednie rozmiarem, w tym jeden będzie odrobinę mniejszy, wybierajmy mniejszy. Zasada ta ma się podobnie w przypadku damskich torebek – im większa torebka, tym więcej niepotrzebnych rzeczy ze sobą zabierzemy, im mniejsza, tym lepiej dla naszych pleców.

Czy każdy materiał jest równie wytrzymały?

Plecaki i tornistry najczęściej wykonuje się z poliestru. Jest to bardzo praktyczny i wytrzymały materiał, który doskonale sprawdza się w różnych warunkach. Jednak należy pamiętać, że poliester, poliestrowi nierówny. Plecaki wykonane z poliestru wysokiej jakości (gruby, kilkuwarstwowy splot) posiadają zwykle dodatkową powłokę, która ochroni wnętrze plecaka przed przemoknięciem. Wysoka jakość materiału przekłada się na komfort użytkowania oraz odporność na zniszczenia i zabrudzenia, czego nie można powiedzieć o zdecydowanej większości plecaków, które dostać możemy w przypadkowych sklepach lub supermarketach. Na uwagę zasługują plecaki marki Topgal. Oferowane modele wykonane są z opatentowanego materiału TOPDURA, który dodatkowo chroni dno i krawędzie plecaka przed uszkodzeniem. O jakości i wytrzymałości produktu świadczy także gwarancja udzielana przez producenta. Pamiętajmy, że decydując się na zakup plecaka renomowanej, atestowanej marki, oprócz bezpieczeństwa i komfortu zyskujemy dodatkowo 24 miesięczną gwarancję na zakupiony produkt. Warto więc zainwestować w plecak o doskonałej jakości, który będzie służył naszemu dziecku przez lata.

 

Opublikowany 2017-03-05 Home, Porady dla rodziców 3070

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów